(nie)katolicki głos w Twoim Internecie

Idealny gość weselny – poradnik

gość weselny

Nasze wesele było dwudziestym piątym na którym byłam. Umiem w śluby, umiem w wesela – i jako gość weselny i jako panna młoda. Jeśli spełnisz tych kilka punktów państwo młodzi będą cię uwielbiać jeszcze bardziej, a wesele twoich bliskich będzie miało szanse być mniej stresogenne.

Potwierdzenie

Jeśli już przy zapraszaniu wiesz, że się na weselu pojawisz, to powiedzenie “na pewno będziemy” nie wystarczy. Jeśli koło terminu ostatecznego nie chcesz dostać telefonu od młodych i tłumaczyć się, że “przecież przy zapraszaniu mówiliśmy” dodaj magiczne zdanie “…i bierzcie to za oficjalne potwierdzenie, nie będziemy więcej dzwonić, chyba że coś się zmieni”.

Ja wiem, że może się wydawać, że oczywiste jest, że będziesz. Ale lista gości i jej uzupełnianie to jedna z najbardziej stresujących rzeczy. Oszczędź im tego, bo do 80% gości i tak będą musieli dzwonić.

Życzenia

Z 200 osób, które składały nam życzenia, pamiętam dwie pary – przyjaciela, którego dziewczyna do nas mówiła (nie pamiętam co), kiedy on nie był w stanie powiedzieć słowa i przyjaciółkę, której facet mówił że wypłakała na liturgii dwie paczki chusteczek, przy czym zgodnie stwierdzili, że to był najpiękniejszy ślub, na jakim byli. Jeden kumpel powiedział, że życzeń się nie pamięta, chyba że jest coś specjalnego, więc powie … i nie pamiętam co powiedział.

Życzeń się nie pamięta, szczególnie jak jest ich dużo. Jeśli chcesz coś przekazać młodym i chcesz, żeby to zapamiętali, to napisz im to na kartce, albo powiedz tydzień albo dwa po ślubie.

Urzekła mnie moja ciocia, która przy zapraszaniu powiedziała, że wiemy, że oni nam życzą wszystkiego co najlepsze, więc na weselu już nic nie będą do tego dokładać, tylko nas wyściskają. I rzeczywiście tak zrobili. Od teraz robię to samo – uprzedzam, że życzeń w wersji słownej nie będzie.

Zakaz narzekania

To może być najgorsze wesele w Twoim życiu. Długo, nudno, jedzenie nie takie, muzyka do dupy. Nie ma to znaczenia. Jeśli jesteś na weselu ważnych dla ciebie osób (jeśli by nie były ważne, to po co iść?) to to jest dla nich mega ważny dzień. Im zależy, żeby było najlepiej, więc ma być najlepiej. Komentowanie i tak niczego nie zmieni, a może tylko popsuć nastroje. Oni się będą cieszyć, jak ich goście się będą dobrze bawić. Więc baw się dobrze. Szczęście bliskich do tego wystarczy.

Nie jesteś najważniejszy

Coraz bardziej idzie się w stronę wchodzenia gościom weselnym do tyłka, dawania miliona prezentów i organizowania setki atrakcji. Jednak będąc na weselu pamiętaj, że takich imprez będziesz mieć jeszcze kilkanaście. Oni, daj Boże, będą mieli taką tylko jedną. To oni są tam najważniejsi, oni powinni być na pierwszym planie, oni powinni bawić się najlepiej na świecie. I co tylko możesz zrobić, żeby im to ułatwić – zrób. A przynajmniej nie przeszkadzaj.

To dla panny młodej!

W How I Met Your Mother przy jednym ze ślubów (bez spojlerów!) Barney wszystko co chce dostaje (nawet numer gorącej laski) dodając magiczna formułę “to dla panny młodej”. Kiedy przyszła małżonka albo jej oblubieniec zadzwonią przed ślubem wysuwając nieśmiałą prośbę zgódź się bez wahania. Przed samym ślubem jest naprawdę strasznie i stresująco, a każdy ściągnięty z barków obowiązek przynosi wielką ulgę. Jeszcze wspanialej będzie, jeśli sam wyjdziesz z inicjatywą i zadzwonisz zapytać, czy czegoś nie trzeba. Nawet jeśli nic do roboty nie dostaniesz, to takie zapewnienia o wsparciu dają bardzo dużo radości i spokoju młodym.

Katolicki gość weselny

Jeśli wierzysz, przyjmij Komunie w intencji ich małżeństwa – nie ważne nawet, czy dla nich ma to znaczenie czy nie. To jest najlepszy prezent, jaki możesz dać ich związkowi na starcie.

 

O czym zapomniałam?